Kryediplomati i Çekisë: Nuk kemi ndryshuar qëndrimin për Kosovën

11 shtator 18:41

Ministri i Jashtëm i Çekisë, Tomas Petricek, ka thënë se shteti i tij nuk ka ndryshuar qëndrimin karshi Kosovës.

“Qeveria e Çekisë e cila është përgjegjëse për politikën e jashtme të vendit nuk na ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës as ndaj asnjë vendi të Ballkanit Perëndimor”, ka shkruar në llogarinë e vet në “Twitter” Petricek.

Ai ka thënë se Çekia do ta mbështesë fuqishëm procesin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë. “Ne vazhdojmë ta mbështesim fuqishëm dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe rrugën e tyre drejt BE-së”, ka thënë Periceku.

Ndërsa presidenti i Çekisë, Milos Zeman, ka thënë të martën në Beograd se brenda një muaji do ta rishikojnë pozicionin e njohjes së Kosovës.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në ditën e…