Ky klub refuzoi tranferimin e Ronaldos për 2 milionë sterlina

30 tetor 16:01

Evertoni refuzoi të blinte Cristiano Ronaldon për vetëm 2 milionë sterlina në vitin 2002. Super ylli portugez nuk kishte shpërthyer ende te Sportingu i Lisbonës, por një mori skuadrash ishin të vetëdijshme për talentin e tij.

Një libër i ri – i titulluar ‘Messi vs Ronaldo’ – zbulon se ky i fundit mund ta kishte gjetur veten në “Goodison Park”. Cristiano Ronaldo iu ofrua Toffees për vetëm 2 milion £ rreth 20 vjet më parë. Por Everton ishte i përqendruar në zhvillimin e një adoleshenti tjetër të veçantë.

Toffees hodhën poshtë mundësinë për të nënshkruar me Ronaldon pasi kishin aq shumë besim në talentin e tyre të ri Wayne Rooney. Wazza, ende vetëm 16 vjeç atë verë, do të shpërthente gjatë sezonit 2002-03 nën drejtimin e David Moyes.

Ai shënoi gjashtë gola në Premier League në atë sezon, përpara se të shtonte nëntë të tjerë në sezonin 2003-04. Talenti i tij i jashtëzakonshëm ishte aty para syve të të gjithëve… dhe nuk do të kalonte shumë derisa ai të luante me Ronaldon.

Pesë herë fituesi i ardhshëm i “Topit të Artë” u transferua te Manchester United në 2003 pasi u rrëshqiti nëpër gishta një sërë skuadrash të tjera. CR7, në fakt, zhvilloi një test për Arsenalin në Londrën Veriore dhe zëvendëspresidenti i Topçinjve, David Dein, fluturoi në Portugali për të bërë një ofertë.

Newcastle United, në atë kohë i menaxhuar nga Bobby Robson, po interesohej gjithashtu për portugezin. Kishte një marrëveshje me Juventusin në një marrëveshje me para-plus lojtarë, por ajo dështoi sepse sulmuesi kilian Marcelo Salas refuzoi të lëvizte në drejtim të kundërt.

E njëjta gjë ndodhi kur Sporting ofroi yllin e tyre në Lyon në Francë, megjithatë Tony Vairelles refuzoi të transferohej në Portugali. Skuadra italiane Parma ofroi gjithashtu shuma të konsiderueshme parash – për klubin, lojtarin dhe super menaxherin Jorge Mendes – por kjo nuk u bë asgjë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka folur sot në…