Lavrovi: Pajtueshmëri dhe dallim me Tillersonin për Korenë Veriore

27 dhjetor 2017 | 11:48

Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se ka “opinion të përbashkët” me kolegun amerikan, Rex Tillerson, për çështjen e Koresë Veriore, por dallojnë në mënyrën e zgjidhjes së krizës për programin e armatimit atomik të Phenianit.

“Të dy diplomatët e lartë mbrëmë kanë biseduar me telefon dhe e kanë ndarë opinionin e përbashkët se zhvillimet atomike dhe raketore në Korenë Veriore, paraqesin shkelje të kërkesave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”, është thënë në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, raporton “Rel”.

Lavrovi nuk është pajtuar me kërcënimin e Shteteve të Bashkuara për intervenim ushtarak dhe për imponim të sanksioneve të mëtejshme kundër Koresë Veriore dhe kërkon që diplomacia amerikane të synojë qasje më paqësore për negociata

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Mediet ruse raportojnë se separatistët e mbështetur nga Rusia në…