Marrëveshja me Italinë, Rama për ‘Financial Times’: Është një rast 100 për qind unik

27 maj 2024 | 15:30

“Marrëveshja e Shqipërisë me Italinë për emigrantët është unike, pavarësisht interesit nga qeveritë e tjera”, ka deklaruar kryeministri Edi Rama për “Financial Times”.

Roma dhe Tirana kanë rënë dakord vitin e kaluar për të ngritur qendra në Shqipëri, ku do të regjistrohen disa mijëra emigrantë të nisur drejt Italisë dhe më pas do të presin që kërkesa e tyre për azil të shqyrtohet nga zyrtarët italianë.

Plani ka tërhequr kritika nga grupet e të drejtave të njeriut, por gjithashtu ngjalli interes nga disa qeveri evropiane të qendrës së djathtë. Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë madje e ka bërë atë pjesë të platformës së saj zgjedhore për zgjedhjet e qershorit për Parlamentin Evropian.

“Është unike, 100 për qind unike”, ka thënë Rama në një intervistë për “Financial Times”.

Ai ka thënë se edhe qeveri të tjera i ishin drejtuar për të parë nëse mund të përsërisnin marrëveshjen me Italinë.

“Unë thashë jo. Sepse nuk ka kuptim për mua. Italia është shumë e veçantë për ne, më shumë se një marrëdhënie strategjike. Është një miqësi e rrënjosur thellë”, ka thënë Rama.

Rama ka thënë se marrëveshja me Italinë bazohej në një histori të gjatë zbatimi të ndërsjellë të ligjit, me rojat bregdetare italiane që ndihmonin Shqipërinë të kontrollonte emigracionin në vitet 1990 dhe përpjekjet më të fundit të përbashkëta kundër kontrabandës së drogës.

Kritikët kanë argumentuar se plani ka probleme ligjore dhe kosto të larta. Por, nuk është një ide e re. Partnerët perëndimorë janë përpjekur të marrin ndihmën e Shqipërisë për emigrantët, që kur ajo mirëpriti mijëra afganë të mbetur të ekspozuar ndaj talebanëve, pas tërheqjes së fuqive perëndimore në vitin 2020.

Lista ka filluar me kryeministrin e Britanisë së Madhe.

“Boris Johnson më telefonoi dhe më tha se vlerësonte lidershipin tim dhe që të bënim diçka së bashku”.

“Le të kemi një marrëveshje që Britania e Madhe të sjellë në Shqipëri migrantët e paligjshëm për t’i mbajtur atje, për t’i përpunuar. Unë thashë, më falni, kjo nuk është e mundur”, ka thënë Rama.

Ndryshe nga marrëveshja italiane, e cila është për strehimin deri në 3 000 persona në të njëjtën kohë, oferta e Britanisë nuk ishte “një numër fiks”, ka thënë Rama.

“Ishte për të gjithë ata që shkonin në BM… si një tranzit. Unë thashë se nuk ka asnjë mënyrë. Pastaj, kishim të tjera që nuk do t’i përmend. Ndër vendet më të pasura në Evropë”, ka thënë ai.

Ai ka paralajmëruar kundër trajtimit të migracionit si një problem sigurie dhe veçanërisht për qeveritë që përpiqen ta transferojnë atë.

“Kjo çështje nuk mund të trajtohet duke e transferuar problemin”.

”Përveç Shqipërisë, edhe vendet e tjera të Ballkanit mund të ndihmojnë nëse procesi do të strukturohej mirë dhe do të ruhej brenda ligjit ndërkombëtar”, ka thënë ai.

Por, Evropa e ka kthyer atë në një çështje ideologjike, elektorale dhe harroi se do t’i duheshin njerëz për të shmangur një “dimër demografik” dhe një rënie ekonomike, për pasojë.

Më shumë se një milion shqiptarë kanë emigruar në BE dhe Britani të Madhe përgjatë viteve, një e treta e popullsisë totale të vendit.

“Lufta në Ukrainë më në fund ka ndryshuar lojën për zgjerimin”, ka thënë Rama, duke shënuar rekordin më të mirë për ekzekutivin në largim të BE-së.

“Gjithashtu, falë Vladimir Putinit, një ndryshim ka ndodhur tashmë”.

“Planet e reja të propozuara të BE-së për të përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën praktike të bashkëpunimit, të tilla si transferimet e lehta dhe të lira të parave ose burokracia e reduktuar e tregtisë ndërkufitare, do të kishin qenë të pamundura të imagjinoheshin pesë vjet më parë”, ka thënë ai.

“Nuk ka të bëjë me paratë”, ka thënë Rama, duke iu referuar një pakete prej gjashtë miliardë eurosh të ofruar për Ballkanin – një shumë që shumica e vendeve në rajon e konsiderojnë modeste.

“Ka të bëjë me hapjen e shtigjeve për t’u integruar dhe për të pasur të njëjtat kushte si anëtarët, duke mos qenë ende anëtar”, ka thënë ai.

Një kritik i procesit të ngadaltë të zgjerimit të BE-së, Rama ka vënë në dukje se autoriteti moral i bllokut po zbehet.

“Evropa është ballkanizuar”.

“Ne ende e shikojmë Evropën si një vend ku do të mbrohemi nga shpërthimet e nacionalizmit që na çojnë në konflikte dhe luftëra. (Por) lëvizjet nacionaliste në Evropë jo vetëm që kanë gjetur një hapësirë në politikë, por kanë infektuar ose prekur (lëvizjet e tjera)”, ka përfunduar Rama për “Financial Times”. /Top Channel

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Mesfushori shqiptar i Bayer Leverkusen, Granit Xhaka u shpreh i…