Medalja e fundit e artë e Britanisë së Madhe ka thyer një rekord Olimpik 113-vjeçar

28 korrik 2021 | 12:40

Sportistët e Britanisë së Madhe siguruan një tjetër medalje të artë në pishinën Olimpike me një fitore dominuese në stafetën 4×200 metra të stilit të lirë në not në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.

Katërshja apo kuarteti i Britanisë së madhe në 200 metra i përbërë nga Tom Dean, Duncan Scott, James Guy dhe Mattheë Richards fituan garën dhe arritën brenda 0,03 sekondave të rekordit botëror në një performancë mahnitëse.

Kuarteti britanik fitoi në gjashtë minuta 58.58 sekonda – 3.23 sekonda të qarta nga Komiteti Olimpik rus, ndërsa Australia fitoi medaljen e bronztë.

Britania e Madhe ishin favoritët që hynë në garë pasi u kualifikuan më shpejt dhe ata prodhuan atë që ish-olimpiku Mark Foster e përshkroi si një “demonstrim i një performance”.

Fitorja do të thotë që Dean bëhet notari i parë britanik që fiton dy medalje ari në të njëjtat Lojëra Olimpike që nga viti i largët 1908.

Kjo është gjithashtu hera e parë në 113 vjet që Britania e Madhe ka fituar tre medalje ari në not në një Olimpiadë.

Pas fitimit të medaljes së artë, emocionet ishin të mëdha te ekipi britanik, teksa nuk munguan as lotët.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Granit Xhaka e ka falënderuar Vladimir Petkoviçin për mes një…