Merkeli: BE-ja nuk e ndryshon marrëveshjen e Brexitit

12 dhjetor 2018 | 15:16

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë të mërkurën se Bashkimi Evropian (BE) është duke këmbëngulur në marrëveshjen ekzistuese për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja.

Merkeli, e cila të martën ka takuar kryeministren Theresa May, ka thënë se gjërat po ndryshojnë në Londër, transmeton “AP”.

Ajo nuk dha shumë detaje, po ka thënë se Bashkimi Evropian “nuk e ka ndërmend të ndryshojë marrëveshjen e tërheqjes së Britanisë së Madhe”.

Merkeli ka shprehur angazhimin e Gjermanisë për të siguruar një dalje të rregullt të Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, ka ndërmarrë një turne bisedash me udhëheqësit evropian, në përpjekje për të bindur ata që të ndryshojnë marrëveshjen e Brexitit, pasi e njëjta nuk e ka mbështetjen e Parlamentit britanik.

Nëse Britania largohet nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje, pasojat parashikohet të jenë në tregjet financiare dhe tregti.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Drejtori për Bujqësi dhe Zhvillim Rural në Komunën e Mitrovicës,…