Mick tregon mesazhin emocionues që ka pranuar nga babai, Michael Schumacher

07 shtator 17:11

Michael Schumacher kishte katër këshilla për djalin Mick përpara se i riu ta fillonte karrierën në Formula 1. Mick ndoqi hapat e babait legjendar, i cili fitoi shtatë kampionate në F1 gjatë karrierës së tij, duke iu bashkuar ekipit amerikan Haas vitin e kaluar.

Pas një sezoni debutues makthi, në të cilin ai nuk arriti të fitonte asnjë pikë për ekipin e tij, 23-vjeçari ka treguar shenja përmirësimi të qartë këtë sezon, duke shënuar për herë të parë me një përfundim në vendin e tetë në Silverstone dhe, gjithashtu, duke ardhur i gjashti në GP të Austrisë.

Duke qenë djali i një shoferi që shumë e konsiderojnë si më të madhin e të gjitha kohërave, Schumacheri është futur në sport me më shumë presion mbi supet e tij se shumica, që do të thotë se krahasimet me babanë e tij ishin gjithmonë të pashmangshme. Por, vetë ikona e F1, i cili nuk është parë publikisht që kur ra në koma të shkaktuar nga mjekësia pas një aksidenti në ski në vitin 2013, kurrë nuk u përpoq ta pengonte Mickun ta ndiqte pasionin e tij.

“Babai im ishte gjithmonë shumë mbështetës për gjithçka që bëja në karting”, ka deklaruar ylli i Haas në një intervistë për “Mundo Deportivo”.

“Sigurisht. Mendoj se ai u përpoq të më jepte qasje të ndryshme për të parë se çfarë ishte më e mira për mua dhe në fund më thoshte gjithmonë: ‘bëj atë që do’. Dhe për mua, ajo që kam dashur më shumë ka qenë gjithmonë gara. Më ka pëlqyer gjithmonë ajo që kam bërë dhe sa herë kam shkuar në ngjarje të mëdha, gara më të mëdha, ishte shumë mirë që ai e merrte kohën me mua në autohome, duke diskutuar garat. Ishin kohë të mira”, ka shtuar Mick Schumacher, i cili aktualisht e gjen veten në vendin e 15 në renditjen e pilotëve në F1 këtë sezon, 10 pikë prapa shokut të skuadrës së Haasit, Kevin Magnussen, në vendin e 11-të. Ai ka fituar 12 pikë deri më tani, duke u rikuperuar nga një ngjarje katastrofike kualifikuese në Arabinë Saudite herët në të cilën ai pësoi një përplasje tmerruese me shpejtësi të lartë për ta vendosur grupin e tij të parë të pikëve në tabelë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, ka qëndruar të mërkurën për…