Miliarderi humb 3 fëmijët në sulmet e së dielës

22 prill 2019 | 12:50

3 nga 4 fëmijët e miliarderit danez Anders Holch Povlsen humbën jetën në sulmet me bombë në Sri Lanka. Familja ndodhej në këtë shtet me pushime për Pashkë. Emra e fëmijëve të cilët mbetën të vrarë nuk janë bërë publikë.

Holch Povlsen është pronar i linjës ndërkombëtare së veshjeve ‘Bestseller’, si dhe një prej aksionerëve më të mëdhenj të gjigantit të veshjeve ‘ASOS’.  Povlsen është gjithashtu pronar i disa pronave në Mbretërinë e Bashkuar.

Fatkeqësisht, mund të konfirmojmë se raportimet janë të vërteta“, tha një zëdhënës i miliarderit, duke iu përgjigjur interesit të BBC. “Ju kërkojmë që të respektoni privatësinë e familjes, nuk kemi komente të mëtejshme”.

Numri i të vrarëve nga sulmet në Sri Lanka aktualisht ka shkuar në 290, ndërsa të plagosurit janë rreth 500. Të paktën 8 shpërthime goditën vendin të dielën. Në qendër të sulmeve ishin kisha dhe hotele luksoze. 24 është numri i të arrestuarve, megjithatë asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësi për sulmet.

Pjesa më e madhe e të vrarëve janë shtetas nga Sri Lanka, shumë prej të cilëve të krishterë që u vranë gjatë kohës që ndodheshin në kishë për Pashkë. Autoritetet besojnë se në mesin e të vrarëve 36 janë shtetas të huaj, megjithatë pjesa më e madhe e viktimave nuk janë identifikuar ende./tvklan.al/

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
“Nuk do t’ju zhgënjej kurrë”, ky është premtimi që komediani…