Natasha Kandiq: Të paktën një shkollë në Serbi duhet të mbajë emrin “Ismail Kadare”

16 nëntor 2023 | 20:00

Aktivistja serbe për të drejtat e njeriut, Natasha Kandiq ka thënë se të paktën një shkollë në Serbi duhet të mbajë emrin e shkrimtarit shqiptar, Ismail Kadare.

Me anë të një postimi në X (ish-Tëitter), aktivistja serbe ka thënë se Kadarenë e lexojnë edhe shqiptarët por edhe serbët.

“Të paktën një shkollë në Serbi duhet të mbajë emrin “Ismail Kadare”. Atë e lexojnë edhe shqiptarët edhe serbët”, ka shkruar Kandiq.

Keto komente të aktivistes serbe erdhen pasi dje në Kuvendin Komunal të Bujanocit është votuar që shkolla e një prej fshatrave të Luginës së Preshevës ta mbajë emrin e shkrimtarit Ismail Kadare.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviq dhe Presidenti i Këshillit Evropian, Charles…