Ndërron jetë aktorja e njohur shqiptare

27 tetor 21:30

Ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare aktorja e njohur shqiptare Shpresa Bërdëllima.

Aktorja Bërdëllima ndërroi jetë në Belgjikë.

Bërdëllima jetonte prej vitesh në shtetin belg, së bashku me familjen. Aktorja ka luajtur në filmin “Flutura në kabinën time”.

46101458_2053235434738067_5324724402871336960_n

Gjithashtu, Shpresa Bërdëllima ka luajtur edhe në filmat “Vajza me kordele të kuqe”, si dhe në atë “Përtej mureve të gurta”.

74632490_2372997096272821_1242030131694796800_n

Bërdëllima ka luajtur në filmin ‘Kur hapen dyert e jetës’. Ajo ka luajtur në filmin ‘Era e ngrohtë e thellësive’

Bërdëllima po ashtu ka luajtur edhe në filmin ‘Kur ndahesh nga shokët’.

E lindur më 11 prill 1959, vajza nga Tirana, me bukurinë, elegancën, por mbi të gjitha me mjeshtërinë e saj në aktrim, Shpresa Bërdëllimado të mbetet gjatë në memorien e publikut shqiptar. Origjina e prindërve të saj ishte nga Gramshi, ku spikati në aktrim duke u shndërruar në një ikonë të kinematografisë shqiptare. Ajo ka numëruar një sërë rolesh në disa prej filmave më të suksesshëm të para viteve ’90, ku mund të përmendet:

Vajzat me kordele të kuqe (1978)… zonjusha Gajtani

Përtej mureve të gurta (1979)… Asimeja

Era e ngrohtë e thellësive (1982)… Vali

Kur hapen dyert e jetës (1986)… Liza

Kur ndahesh nga shokët (1986)… Zana

Të shoh në sy (1986)… bashkeshortja e z. Mina

Mirela (telekomedi) – (1988), Mirela

Flutura në kabinën time (1988)… Keti

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Albin Kurti, kandidat për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje!,…