Ndihmësi i Fodas: Kosova ka potencial, synohet kualifikimi në Botëror

23 shkurt 2024 | 23:05

Ndihmësi i Franco Fodas, Robert Ibertsberger, është deklaruar rreth punës që e pret te Kombëtarja e Kosovës.

Në një intervistë për “Laola1”, ai fillimisht tregoi se si përfundoi te Kosova.

“Franco Foda dhe unë jemi në të njëjtën agjenci konsulente, kështu jemi bashkuar. Por, ka edhe një lidhje tjetër, kemi luajtur bashkë në Sturm Graz. Ne patëm biseda të mira dhe Franco ishte në gjendje të kishte një ide të mirë për mua”, tha ai.

“Së pari, është koha ime e parë jashtë vendit si trajner. Së dyti, të kujdesemi për një ekip kombëtar. Nëse e shikoni më nga afër ekipin, është jashtëzakonisht emocionues për sa i përket lojtarëve individualë – ka lojtarë shumë interesantë, shumë të mirë. Tani është koha për të marrë një ide për lojtarët dhe për të gjetur një përzierje të mirë në mënyrë që skuadra të punojë në fushë. Aftësia është padyshim aty”, shtoi austriaku.

Sa i përket objektivave, Ibertsberger tha: “Federata dëshiron të ndërmarrë hapin tjetër, të ngjitet në një grup në Ligën e Kombeve dhe të ketë fjalën në kualifikimin e Kupës së Botës, ndoshta të arrijë në play-off. Mundësia është padyshim aty. Siç thashë, ne kemi lojtarë të mirë individualë. Ndoshta dikush tjetër do të na bashkohet, ka shumë lojtarë që mund të zgjedhin mes dy vendeve. Ndoshta ne mund t’i bëjmë ata të vijnë në anën tonë”.

“Me siguri! Bëhet fjalë për lojtarë që mund të luajnë edhe për kombëtare shumë të mira me Gjermaninë , Austrinë apo Zvicrën. Është e rëndësishme të kesh argumente të mira”, u përgjigj ndihmësi i Fodas, kur u pyet se a është vështirë për t’i bindur lojtarët që t’i bashkohen “Dardanëve”.

Në fund, 47-vjeçarit iu drejtua kjo pyetje: “Kosova është një komb mjaft i ri; gjërat në Ballkan janë shpesh shumë emocionale. Çfarë ju pret atje?”.

“Pikërisht kështu (qesh) Nëse mund të ndezim diçka, ajo bëhet vërtet pozitive dhe emocionale. Por, sigurisht që mund të shkojë edhe në anën tjetër. Potenciali është aty, tani na takon ne trajnerëve dhe lojtarëve të ndezim euforinë”, u përgjigj Robert Ibertsberger.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bayer Leverkusen mori një fitore të madhe ndaj Mainz 05…