Nëndetësja turke “TCG Çanakkale” ankorohet në Durrës

11 mars 2021 | 10:51

Nëndetësja turke “TCG Çanakkale”,  është ankoruar në Portin e Durrësit dhe kjo nuk është hera e parë që një nëndetëse turke “viziton” Shqipërinë.

Sipas një njoftimit të Autoritetit Portual të Durrësit në rrjetet sociale, nëndetësja ka mbërritur në bregdetin shqiptar më 9 mars.

Në njoftim theksohet se vizita 3-ditore e nëndetëses turke është në kuadër të bashkëpunimit mes dy vendeve mbi shkëmbimin e përvojave ndërmjet flotës shqiptare dhe asaj turke.

Sipas të dhënave nga zyra e atasheut ushtarak pranë Ambasadës së Turqisë në Tiranë, nëndetësja është 62 metra e gjatë, peshon 1.400 tonë dhe ekuipazhi i saj përbehet nga 53 detarë. Gjatë viteve të fundit, Shqipërinë e kanë vizituar disa nëndetëse turke në kuadër të bashkëpunimit ushtarak mes dy vendeve./ TCh

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Policia e Kosovës ka njoftuar për dy raste të parave…