Nënkoloneli shqiptar emërohet komandant i njësitit special ‘Renxherët’ në Maqedoni

14 gusht 2019 | 16:06

Nënkoloneli Mentor Saiti, është emëruar komandant i njësitit special ushtarak “Rexherët” të Armatës së Maqedonisë së Veriut.

Ai është një kuadër i dalluar ushtarak, i cili përpos akademisë ushtarake, ka kryer edhe specializim në Akademinë e ushtrisë tokësore të ShBA-së, shkruan “INA”.

Gjatë qëndrimit në ShBA, ai ka shënuar rezultate të shkëlqyera dhe është vlerësuar si ushtarak i dalluar, duke marrë edhe një titull si qytetar nderi i qytetit Levenvort në Kanzas të ShBA-së.

Ai gjatë kohë ka qenë pjesë e njësitit “Renxherët”.

Kjo është një nga gradimet e para udhëheqëse të shqiptarëve në Armatën e Maqedonisë, ku përfaqësimi në hierarkinë udhëheqëse është ende u ulët.

Mentor Saiti është nga Gostivari dhe është adhurues i sporteve të ndryshme.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka…