Nënshkruhet marrëveshja për mbështetjen e FSK-së mes Britanisë dhe Kosovës

26 gusht 2019 | 13:15

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell, të cilin e ka falënderuar për kontributin e dhënë në thellimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve tona.

Presidenti Thaçi dhe ambasadori O’Connell në këtë takim kanë nënshkruar edhe një memorandum mirëkuptimi ndërmjet Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe, Irlandës së Veriut dhe Republikës së Kosovës, për të vazhduar mbështetjen për FSK-në.

Presidenti Thaçi e falënderoi ambasadorin O’Connell për punën e tij në Kosovë.

“Kemi ngritur bashkëpunimin tonë në nivel edhe më të lartë”, u shpreh presidenti Thaçi.

Ndërsa duke folur për memorandumin e mirëkuptimit, presidenti Thaçi u shpreh se kjo i hapë rrugë vazhdimit të bashkëpunimit të FSK-së me Britaninë e që do të sjellë ngritje të mëtutjeshme të aftësive dhe kapaciteteve të FSK-së.

“Mbretëria e Bashkuar nё vazhdimësi ka mbështetur Republikёn e Kosovës nё tё gjitha fushat. Ne do tё jemi gjithmonë mirënjohës për kёtё mbështetje”, ka thënë presidenti Thaçi.

Ai e ka falënderuar ambasadorin O’Connell, duke i uruar suksese nё vazhdimin e karrierës sё tij.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pilotët e “British Airways”,  do të bëjnë për tre ditë…