Ngordhin mijëra peshqi pas shkatërrimit të digës në Ukrainë

07 qershor 21:07

Mijëra peshq të ngordhur janë shfaqur në Ukrainën jugore, si pasojë e shkatërrimit të digës Kakhovka.

Shefi i shtabit Andriy Yermak e quajti skenën në fshatin Marianske një “murtajë masive të peshqve” të shkaktuar nga “shkatërrimi terrorist” rus.

Peshku nuk mund të konsumohet për shkak të rrezikut të kimikateve të rrezikshme, patogjenëve dhe parazitëve, paralajmëroi Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës.

Imazhet i bëjnë jehonë fjalëve të këshilltarit të lartë presidencial Mykhailo Podolyak, i cili dje parashikoi “një fatkeqësi ekologjike globale po ndodh tani dhe mijëra kafshë dhe ekosisteme do të shkatërrohen në orët e ardhshme”.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres e ka cilësuar tashmë thyerjen e digës një “katastrofë ekologjike”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komisioni Qeveritar për Personat e Zhdukur në mënyrë intensive po…