OBSh-ja, më në fund, do ta hetojë origjinën e koronavirusit në Vuhan

17 dhjetor 08:29

Një ekip prej 10 shkencëtarëve ndërkombëtarë do të udhëtojnë në qytetin kinez Vuhan muajin e ardhshëm për ta hetuar origjinën e koronavirusit, ka njoftuar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh).

Pekini ka hezituar që të pajtohet për një hetim të pavarur andaj kanë kaluar shumë muaj negociata me OBSh-në për t’iu lejuar qasje në qytet.

Virusi besohet se ka dalë nga një treg i kafshëve.

Mirëpo kërkimet për burimin e saktë të tij kanë nxitur tensione, sidomos me Shtetet e Bashkuara.

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump ka akuzuar Kinën për tentim të fshehjes së shpërthimit fillestar.

Biologu Fabian Leendertz, nga ekipi që do të udhëtojë në Vuhan, ka thënë për agjencinë e lajmeve Associated Press se OBSh-ja nuk po kërkon fajtorin, mirëpo po synon t’i parandalojë shpërthimet tjera në të ardhmen.

Ai ka thënë se synojnë të kuptojnë kur virusi ka nisur të qarkullojë dhe nëse ka pasur origjinën në Vuhan.

“Misioni pritet të zgjasë për katër deri në pesë javë”, ka thënë ai.

Sipas të dhënave të Universitetit “Johns Hopkins”, autoritetet në gjithë botën kanë raportuar për mbi 73 milionë persona të infektuar me koronavirus.

Prej tyre mbi 1.6 milion kanë vdekur.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Japonia ia ka shitur 80 tonë ar një organizate qeveritare…