Osmani falënderon presidentin kroat për propozimin që Kosova të anëtarësohet në BE

02 mars 08:57

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka falënderuar presidentin e Kroacisë, Zoran Milanoviq, pasi ai të martën propozoi që Kosovës t’i jepet statusit i shtetit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Osmani në një postim në Twitter ka shkruar se Kroacia gjithmonë ka qenë e përkushtuar për anëtarësimin e Kosovës në BE dhe se Kosova do të bëjë çdo gjë për të implementuar sa më shpejt reformat e nevojshme.

“Faleminderit president Milanoviq për propozimin tuaj që t’i jepet Kosovës statusi i shtetit kandidat. Kroacia mbetet kampione e përkushtuar për anëtarësimin tonë në BE. Ne jemi të gatshëm të punojmë me gjithë shtetet anëtare të BE-së dhe institucioneve të shtyjmë para implementimin e gjitha reformave në rrugën tonë drejt anëtarësimit”, ka shkruar Osmani në Twitter.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri i vendit, Albin Kurti sot në një intervistë për…