Pandemia Covid-19 kufizon blerjet për festat e fundvitit në SHBA

30 nëntor 11:41

Njujorkezët po rezervohen pasi Covid-19 ka shkaktuar vështirësi financiare për shumë njerëz këtë sezon festash. Për shkak të pandemisë dhe vështirësive financiare, analistët e tregut thonë se njerëzve do t’u duhet të shpenzojnë më shumë këtë vit, ndërkohë që do të ketë produkte më të pakta në treg.

Blerjet për stinët e festave kanë filluar në qytetin e Nju Jorkut, pavarësisht rritjes së rasteve të COVID-19. Shumë dyqane vazhdojnë të jenë të hapura.

Analistët thonë se numri i mallrave në treg do të jetë i ulët dhe blerësit do të paguajnë më shumë për dhuratat, pasi bizneseve u është dashur të bëjnë shkurtime gjatë pandemisë.

“Unë mendoj se këto janë festat e para prej kohësh ku kërkesa do të tejkalojë ofertën, dhe kjo do të thotë të mos presim shumë ulje çmimesh. Pra, nga perspektiva e konsumatorit, furnizimi do të jetë i mangut. Po kështu edhe oferta. Nga perspektiva e shitësve, mendoj se të gjithë duhet të presim që shitjet mund të zhgënjejnë, por fitimet ndoshta do të jenë më të mira nga ç’kemi parë prej kohësh”, thotë Simeon Siegel, analist i shitjeve në kompaninë BMO Capital Markets.

Siegel gjithashtu thotë se blerësit nuk duhet të presin zbritje të madhe të çmimeve, pjesërisht pasi shitësit me pakicë përpiqen të shmangin turmat e mëdha që nuk do të ruajnë distancën fizike.

Rritja e numrit të infektimeve nga COVID-19 dhe përfundimi i asistencës financiare, kanë ulur shpenzimet e amerikanëve. Rritja e shitjeve me pakicë është më e ulëta që nga pranvera, kur pandemia detyroi mbylljen e dyqaneve, kinemave, restoranteve dhe ambienteve të punës.

Shumica e fitimeve janë nga sektorë që tregojnë se si pandemia ndryshoi shpenzimet e amerikanëve. Shitjet janë rritur për materiale ndërtimi për shtëpitë dhe kopshtin, si dhe në dyqanet e pajisjeve shtëpiake dhe elektronike. Këto kanë të ngjarë të reflektojnë rinovimet e shtëpive dhe blerjet e kompjuterëve për punën nga shtëpia dhe shkollimin e fëmijëve në distancë.

Në rrugët e Manhatanit, disa banorë kanë dalë për të bërë pazar.

Analistët thonë se numri i mallrave në treg do të jetë i ulët dhe blerësit do të paguajnë më shumë për dhuratat, pasi bizneseve u është dashur të bëjnë shkurtime gjatë pandemisë.

“Unë mendoj se këto janë festat e para prej kohësh ku kërkesa do të tejkalojë ofertën, dhe kjo do të thotë të mos presim shumë ulje çmimesh. Pra, nga perspektiva e konsumatorit, furnizimi do të jetë i mangut. Po kështu edhe oferta. Nga perspektiva e shitësve, mendoj se të gjithë duhet të presim që shitjet mund të zhgënjejnë, por fitimet ndoshta do të jenë më të mira nga ç’kemi parë prej kohësh”, thotë Simeon Siegel, analist i shitjeve në kompaninë BMO Capital Markets.

Siegel gjithashtu thotë se blerësit nuk duhet të presin zbritje të madhe të çmimeve, pjesërisht pasi shitësit me pakicë përpiqen të shmangin turmat e mëdha që nuk do të ruajnë distancën fizike.

Rritja e numrit të infektimeve nga COVID-19 dhe përfundimi i asistencës financiare, kanë ulur shpenzimet e amerikanëve. Rritja e shitjeve me pakicë është më e ulëta që nga pranvera, kur pandemia detyroi mbylljen e dyqaneve, kinemave, restoranteve dhe ambienteve të punës.

Shumica e fitimeve janë nga sektorë që tregojnë se si pandemia ndryshoi shpenzimet e amerikanëve. Shitjet janë rritur për materiale ndërtimi për shtëpitë dhe kopshtin, si dhe në dyqanet e pajisjeve shtëpiake dhe elektronike. Këto kanë të ngjarë të reflektojnë rinovimet e shtëpive dhe blerjet e kompjuterëve për punën nga shtëpia dhe shkollimin e fëmijëve në distancë.

Në rrugët e Manhatanit, disa banorë kanë dalë për të bërë pazar.

Ilana Habibi po merr disa masa paraprake për COVID-19, por gjithsesi duke shpenzuar para.

“Lëviz me maskë. Jam shumë e kujdesshme për të mos prekur asgjë. Është shumë e vështirë të blesh në këtë mënyrë, por gjithsesi kam arritur të shpenzoj shumë para”, thotë Habibi.

Ambrosia Glisson ndan shqetësimin financiar të shumë njerëzve këtë vit, ndërsa i duhet të blejë dhurata për të dashurit e saj.

“Është ndryshe sepse nuk kam para këtë vit, kështu që në të vërtetë nuk po bëj ndonjë pazar. Kryesisht thjesht përgatis dhurata dhe kartolina për miqtë dhe familjen time, sepse paratë janë shumë të pakta”, thotë Glison.

Shumë vitrina përgjatë Bulevardit 5 reflektojnë realitetin e pandemisë, ndërsa manekinët presin të radhitur me rroba të buta dhe të rehatshme. /VoA/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Blerta…