Papa Françesku kërkon solidaritet për refugjatët

01 janar 2018 | 20:41

Papa Françesku i ka përshkruar migrantët dhe refugjatët si njerëzit “më të pafuqishëm dhe me më së shumti nevojë”, gjatë fjalimit të tij tradicional për Vitin e Ri.

Me këtë rast ai u ka bërë thirrje liderëve botërorë për të bërë më shumë në këtë aspekt.

Papa u ka thënë rreth 40,000 personave që ishin mbledhur, se kishte zgjedhur çështjen e migrantëve, si temë për Ditën Botërore të Paqes në Kishën Katolike që shënohet çdo vit më 1 janar.

“Për këtë paqe, për të cilin ka të drejtë çdokush, shumica prej njerëzve janë në gjendje të rrezikojnë jetën në një rrugëtim që shpesh është i gjatë dhe i rrezikshëm, ata janë në gjendje të përballen me tendosje dhe vuajtje”, ka thënë ai, transmeton “Reuters”.

Ai po ashtu ka kritikuar presidentin amerikan, Donald Trump për idenë e ndërtimit të murit që ndan SHBA-në dhe Meksikën me qëllim të mbajë larg migrantët.

Ai ka kërkuar që të krijohen mënyra si shtetet mund t’i mirëpresin refugjatët.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bill de Blasio do të fillojë mandatin e tij të…