Parlamenti grek e shtyn votimin për marrëveshjen me Maqedoninë

24 janar 18:24

Parlamenti i Greqisë e ka shtyrë për të premten votimin mbi marrëveshjen historike për emrin e Maqedonisë.

Arsye për këtë, u tha se është, akomodimi i numrit të madh të folësve gjatë debatit shumë të polarizuar.
Debati parlamentar ishte caktuar të përfundojë më 24 janar, mirëpo zyra e kryetarit të Parlamentit tha se nuk kishte kohë të mjaftueshme për t’i lejuar të gjithë deputetët të regjistrohen gjatë debatit.

Qeveria e kryeministrit grek, Alexis Tsipras dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev, arritën marrëveshje në qershor të vitit 2018 për të ndryshuar emrin e Republikës ish-Jugosllave, në Maqedonia Veriore.

Ata i dhanë fund kështu mosmarrëveshjeve për emrin që kanë ekzistuar për disa dekada.
Sipas marrëveshjes, pas ndryshimit të emrit, Greqia nuk do të jetë më pengesë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE./rel/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komisionari i Bashkimit Evropian (BE) për zgjerim, Johannes Hahn, ka…