Policia përplas për vdekje një 18-vjeçar me makinë, të rinjtë i vënë flakën stacionit policor në Francë

18 mars 2024 | 21:59

Të rinjtë kanë sulmuar të djelën mbrëma një stacion policie në La Courneve, afër Parisit, arsyea ka qënë vdekja e një 18-vjeçari javën e kaluar.

Pak para orës 23:00 me orën lokale, rreth 50 persona u mblodhën dhe hodhën gurë dhe bomba të improvizuara në stacionin e policisë. Dy policë u plagosën lehtë në dorë.

Pasi u thirrën përforcime, trazirat u vunë nën kontroll.

Nëntë persona u arrestuan, shtatë janë të rritur, të moshës 18-21 vjeç dhe dy janë të mitur, sipas shefit të policisë së Parisit, Laurent Nunies.

“Ne e bëmë këtë për të kërkuar drejtësi për Ouanis, edhe pse vëllai i tij i madh kërkoi qetësi,” tha një i ri.

Trazirat po ndodhin pas vdekjes së një 18-vjeçari nga La Courneve, i cili humbi jetën në një ndjekje policore të mërkurën e kaluar.

“Ne nuk jemi të shqetësuar për sulme të reja” dhe “ne do të marrim masa në të gjithë komunitetin në ditët në vijim,” tha Nunies pasi vizitoi punëtorët në stacionin e policisë në mesditë.

Një gazetar i AFP tha se prania e policisë në zonë ishte e dukshme.

Wanish, i cili ishte duke hipur në një skuter, u ndoq nga policia pasi ai refuzoi të ndalonte për një kontroll. Skuteri e tij u godit nga një makinë policie, e cila u thirr për ndihmë dhe po vinte nga ana e kundërt.

Avokati i familjes së të riut akuzoi të premten oficerët se e kishin goditur atë “me dashje”, por avokati i oficerëve këmbëngul se ishte një aksident.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shkruan: Kushtrim Kuçi Ky manastir gjatë historisë së tij e…