Presidentja Osmani uron besimtarët myslimanë për Muajin e Ramazanit

12 prill 22:37

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ua ka uruar të gjithë besimtarëve myslimanë Muajin e Ramazanit.

Osmani ka thënë se pandemia COVID-19 do të na mbajë larg njëri – tjetrit, porse nuk do të ndalojë që zemrat të bëhen bashkë.

“Kombi ynë e ka mënyrë jetese solidaritetin ndër vete. Sot kur besimtarët myslimanë e fillojnë Muajin e Ramazanit, të gjithë do ta kenë mundësinë për ta manifestuar shpirtin solidar duke ndarë diçka nga tryeza e tyre për të tjerët, për njerëzit në nevojë. Pandemia Covid-19, sigurisht që do të na mbajë larg njëri-tjetrit fizikisht, porse nuk do të na ndalojë që zemrat tona të bëhen bashkë.Në mënyrë që në fund të këtij muaji të festojmë të gjithë së bashku, ju ftoj t’i respektoni masat mbrojtëse kundrejt Covid-19, t’i mbani maskat, t’i dezinfektoni duart dhe të mos grumbulloheni”, ka thënë Osmani.

Presidentja tutje ka thënë se “duhet të kujdesemi për njerëzit tanë, sepse vetëm në këtë mënyrë festa do të ketë kuptim”.

“Ky muaj i sakrificës dëshmon se njerëzit kanë vullnet të jenë për tjetrin, duke i dhënë kuptim përmbajtjes njëmuajshe nga ushqimi dhe duke sjell në vëmendje se të mirat ka mundësi gjithnjë të ndahen me të tjerët. Solidariteti dhe paqja e ndërsjellë e përcjelltë këtë muaj. Atyre që do të sakrifikojnë gjatë këtij muaji, u qoftë agjërim i lehtë”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe…