Putin dhe Erdogan takohen sot në Soçi

05 gusht 10:39

Presidenti Vladimir Putin dhe homologu i tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, planifikojnë të takohen të premten në qytetin turistik jugor rus të Detit të Zi, Soçi. Kjo do të jetë biseda e dytë ballë për ballë në më pak se tre javë.

Ndihmësit e liderëve i portretizuan bisedimet në Soçi si një vazhdimësi të diskutimeve të tyre në Iran më 19 korrik.

Erdogan është shfaqur si një ndërmjetës i rëndësishëm midis Ukrainës dhe Rusisë, e cila po kërkon mënyra për të dalë nga izolimi ekonomik dhe politik i imponuar nga Perëndimi për pushtimin e Ukrainës.

Turqia, një anëtare e NATO-s dhe aplikonte prej kohësh për në BE, ndërmjetësoi krijimin e një marrëveshjeje midis dy vendeve ndërluftuese për të rifilluar urgjentisht dërgesat e grurit ukrainas përmes Detit të Zi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-efektivi Arjan Tase do të dalë sot në orën 10:30…