Putin kërcënon nga parlamenti: Kemi armët bërthamore më të jashtëzakonshme, mund të godasim objektivat Perëndimore!

29 shkurt 2024 | 15:15

Presidenti rus, Vladimir Putin paralajmëroi vendet perëndimore sot se ekziston një rrezik i vërtetë i luftës bërthamore nëse dërgojnë trupat e tyre për të luftuar në Ukrainë dhe se Moska kishte armët për të goditur objektivat në Perëndim. Duke iu drejtuar parlamentit dhe anëtarëve të tjerë të elitës së vendit, Putin përsëriti akuzën e tij se Perëndimi është i prirur për të dobësuar Rusinë dhe se liderët perëndimorë nuk e kuptonin se sa e rrezikshme mund të ishte ndërhyrja e tyre në atë që ai i cilësoi si punët e brendshme të Rusisë. Ai e parapriu paralajmërimin e tij me një referencë specifike ndaj një ideje, të paraqitur nga presidenti francez Emmanuel Macron të hënën, për anëtarët evropianë të NATO-s që dërgonin trupa tokësore në Ukrainë, një sugjerim që u refuzua shpejt nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Britania dhe të tjerët.

“(Kombet perëndimore) duhet të kuptojnë se ne kemi gjithashtu armë që mund të godasin objektivat në territorin e tyre. E gjithë kjo kërcënon vërtet një konflikt me përdorimin e armëve bërthamore dhe shkatërrimin e qytetërimit. A nuk e kuptojnë ata”, tha Putin.

Putin vlerësoi atë që ai tha se ishte arsenali bërthamor jashtëzakonisht i modernizuar i Rusisë, më i madhi në botë. Ai u sugjeroi politikanëve perëndimorë të mendojnë fatin e atyre, si Adolf Hitleri i Gjermanisë naziste dhe Napoleon Bonaparti i Francës, të cilët nuk e pushtuan dot vendin e tij në të kaluarën.

“Por tani pasojat do të jenë shumë më tragjike. Ata mendojnë se ajo (lufta) është një karikaturë,” tha ai.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pak minuta më herët u zhvillua konferenca e përbashkët për…