Putini fsheh familjen në “bunkerin nëntokësor siberian”

02 mars 08:51

Sipas një profesori rus, Vladimir Putin ka fshehur anëtarët e familjes së tij në një ‘qytet nëntokësor’.

Bunkeri luksoz i teknologjisë së lartë ndodhet në malet Altai dhe është projektuar për mbrojtje në rast lufte bërthamore, tha shkencëtari politik Valery Solovey, 61 vjeç.

Pretendimi vjen pasi Rusia po godet Kievin dhe Kharkivin me raketa vdekjeprurëse që çojnë në akuza se Putini po kryen krime lufte duke goditur civilët e pafajshëm me “bomba vakum”.

“Në fundjavë, familja e Presidentit Putin u evakuua në një bunker special të përgatitur në rast lufte bërthamore”, tha profesori. Ky bunker ndodhet në Altai. Në fakt, nuk është një bunker, por një qytet i tërë nëntokësor, i pajisur me shkencën dhe teknologjinë më të fundit”.

Ai nuk i identifikoi anëtarët e familjes së Putinit, por më parë ka pretenduar se gjimnastja ritmike fituese e Arit Olimpik, Alina Kabaeva, 38 vjeçe, është bashkëshortja e tij sekrete.

“Kjo është familja e tij e vërtetë dhe Alina është e aftë të ndikojë në vendimet e tij”, tha ai vitin e kaluar.

Lëvizja e pretenduar e familjes së tij në bunker erdhi me një “dështim” të planit strategjik të Putinit për të pushtuar Ukrainën, tha Solovey.

Putin ishte goditur nga “reagimi jashtëzakonisht i fortë, i bashkuar dhe shumë negativ i Perëndimit kolektiv në lidhje me planet ruse”.

“Putini kishte planifikuar të shpallte fitoren e plotë dhe të padiskutueshme ushtarake të trupave ruse në mbrëmjen e së dielës, 27 shkurt dhe të shpallte fundin, ose fundin e afërt të të ashtuquajturit – operacion special”, tha ai.

Solovey, i cili pretendon se ka kontakte të brendshme në Kremlin, besohet se i referohet një shtëpie malore të madhe të ndërtuar gjoja nga gjiganti i energjisë Gazprom rreth një dekadë më parë në rrethin Ongudaysky të Republikës Altai, një rajon i Siberisë në kufi me Mongolinë, Kinën dhe Kazakistani.

Vëzhguesit kanë vënë re pika të shumta ajrimi në terrenet që rrethojnë strehën malore dhe një linjë të tensionit të lartë të lidhur me një nënstacion ultra-modern 110 kilovolt, i mjaftueshëm për të furnizuar me energji një qytet të vogël, shkruan News.com, transmeton Klankosova.tv.

Valery Solovey speaks about Putin’s family hidden in Altai secret bunker. Picture: east2west

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka folur këtë mëngjes teksa lufta…