Putini shpall katër rajonet e Ukrainës territor të Rusisë

30 shtator 14:46

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka deklaruar se Rusia ka katër rajone të reja, teksa ka njoftuar aneksimin zyrtar të rajoneve Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk dhe Luhansk, të Ukrainës.

Putini ka thënë se aneksimi i këtyre katër rajoneve “është vullneti i miliona njerëzve” dhe është “e drejtë e tyre integrale”, siç thuhet në kartën e OKB-së.

“Rezultatet dihen shumë mire. Jam i sigurt se Kuvendi Federal do të përkrahë katër regjionet e reja të Federatës Ruse, sepse ky është vullneti i miliona njerëzve”, ka thënë ai, i cili është përcjellë me duartrokitje në hollin e Kremlinit, raporton “Guardian”.

Putini ka thënë se njerëzit e Donbasit kanë qenë “viktima të sulmeve terroriste çnjerëzore të kryera nga regjimi i Kievit”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shefja e zyrës së Greqisë në Kosovës, Heleni Vakali, ka…