Qeveria e Spanjës shpall zgjedhjet e parakohshme parlamentare

29 maj 13:42

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, ka shpallur të hënën zgjedhje të përgjithshme të parakohshme për 23 korrik në një veprim të papritur pasi partia e tij socialiste mori një goditje serioze në zgjedhjet lokale dhe rajonale.

Përpara debaklit të së dielës, Sanchez kishte këmbëngulur se do të përfundonte mandatin e tij katërvjeçar me partnerin e koalicionit të qeverisë së majtë United We Can, duke treguar se zgjedhjet do të mbaheshin në dhjetor.

Por ai ka ndryshuar mendje shpejt, raporton “Associated Press”.

“Unë e kam marrë këtë vendim duke pasur parasysh rezultatet e zgjedhjeve të mbajtura dje”, ka thënë Sanchez nga pallati presidencial – Moncloa.

Vështirësitë për Sanchez dhe partinë e tij PSOE vijnë pasi Spanja do të marrë presidencën e radhës të Bashkimit Evropian më 1 korrik.

Sanchezi ka thënë se kishte folur me Mbretin Felipe VI dhe do të mbante një takim të posaçëm të kabinetit më vonë të hënën për të shpërndarë parlamentin.

Data e zgjedhur për zgjedhjet e parakohshme vjen në mes të periudhës së pushimeve verore të Spanjës, me shumë njerëz që ka të ngjarë të jenë larg zonave të tyre të votimit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Skuadra nënkampione Drita nga Gjilani ka njoftuar se ka vazhduar…