Raketa ruse nuk mund ta çajë, Ukraina merr pajisjen e sofistikuar për mbrojtjen ajrore

08 nëntor 19:25

Autoritetet ukrainase bëjnë me dije se së fundmi janë pajisur me sistemet e sofistikuara për mbrojtjen ajrore NASAMS dhe Aspide, të cilat do të përdoren menjëherë në luftimet ndaj forcave ruse.

Lajmi u dha nga ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, i cili falënderoi partnerët për ndihmën, pa e specifikuar se kush ishin donatorët e vërtetë.

Muajin e kaluar, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në SHBA, John Kirby u shpreh se dërgimi i sistemit të sofistikuar NASAMS në Ukrainë do të dërgohej menjëherë, për shkak të intensifikimit të sulmeve ruse ndaj infrastrukturës energjetike.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka marrë kërkesë nga presidentja e…