Rangnick për Man Unitedin: Është një nga klubet më të mëdha, nëse jo më i madhi në botë

03 dhjetor 17:04

Ralf Rangnick ka thënë se ai “nuk mund ta kishte refuzuar” mundësinë për t’u bërë trajner i përkohshëm në Manchester United dhe ai është i hapur për të qëndruar në këtë rol përtej fundit të sezonit.

Rangnick ka filluar rolin e tij si menaxher i ri i përkohshëm i Manchester United për pjesën e mbetur të fushatës pasi leja e tij e punës dhe dokumentet e nevojshme u miratuan.

Ai do të takohet me lojtarët përpara një seance stërvitore të premten pasdite, teksa ata po përgatiten për ndeshjen e së dielës në shtëpi kundër Crystal Palace.

63-vjeçari ka shikuar në Old Trafford të enjten mbrëma pasi një gol i Bruno Fernandes dhe një dopietë nga Cristiano Ronaldo e mposhtën Arsenalin në një fitore 3-2. Fitorja e dytë e United në tre ndeshje përbënte një përmbysje në formë nën drejtimin e trajnerit të larguar, Michael Carrick, pas ecurisë së dobët që kulmoi me shkarkimin e Ole Gunnar Solskjaer.

Në konferencën e tij të parë për shtyp si trajner i Unitedit përpara ndeshjes së tij të parë në krye, Rangnick ka përshkruar objektivat e tij afatshkurtra dhe afatgjata në klub, me prioritetet e tij fillestare që të adresojë rekordin e tyre në mbrojtje dhe të mbyllë hendekun me Chelsea, Liverpool dhe Manchester City në tabelë.

Gjermani ka thënë dëshiron të krijojë një skuadër më të ekuilibruar për të ndihmuar United të konkurrojë me rivalët e tyre në Premier Ligë.

“Ne po flasim për gjashtë muaj e gjysmë, kështu që ne kemi luajtur vetëm një të tretën e të gjitha ndeshjeve të luajtura, dhe ne kemi rënë dakord për një rol këshillues dyvjeçar pas këtyre gjashtë muajve e gjysmë. Nëse një klub si Manchester United ju kontakton për një rol të tillë, ju nuk mund ta refuzoni atë”, ka thënë ai, duke shtruar se Manchester Unitedi është njeri nga klubet më të mëdha në botë.

“Është një nga klubet më të mëdha, nëse jo klubi më i madh në botë. Është një sfidë e madhe, por jam më se i lumtur që punoj me këtë grup lojtarësh. Dmth padyshim që i kam parë ndeshjet e fundit, kam parë gjithashtu, për interes, ndeshjet kundër Liverpool dhe Manchester City, kështu që jam i njohur mirë me atë që po ndodh në klub. Objektivi kryesor për mua është vetëm të sjell më shumë ekuilibër në skuadër. Ne pësuam dy gola dje dhe nëse shikoni numrin total të golave ​​të pësuar, është mesatarisht dy gola në ndeshje. Kjo është thjesht shumë. Këto nuk janë lloji i lojërave që ju nevojiten çdo ditë. Në futboll për mua, është për të minimizuar faktorin e rastësisë. Ka të bëjë me fitoret e ndeshjeve dhe, në fund, unë jam shumë ambicioz. Ne duam të bëjmë sezonin më të suksesshëm që është e mundur. Tani për tani, duhet të jemi realistë. Dallimi mes nesh dhe tre të parëve është i madh. Por le të shohim”, ka përfunduar gjermani.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qeveria e talibanëve në Afganistan ka lëshuar të premten, 3…