Raporti ukrainas i inteligjencës: Rusia ka mbi 127 mijë trupa afër kufirit

19 janar 16:21

Ukraina ka paralajmëruar se Rusia pothuajse e ka përfunduar grumbullimin e trupave që mund të përdoren në sulm kundër saj. Sipas një raporti të inteligjencës, shifra e ushtarëve rusë afër kufirit është mbi 127 mijë.

“Fuqia e plotë e grupit tokësor të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse në drejtim të Ukrainës – mbi 106 000 pjesëtarë. Së bashku me forcat detare e ajrore, numri i përgjithshëm i personelit është mbi 127 000 ushtarë”, është thënë në vlerësimin e inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes në Ukrainë.

Sipas raportit, situata është e vështirë dhe Ukraina beson se Rusia “po përpiqet që t’i ndajë dhe t’i dobësojë Bashkimin Evropian dhe NATO-n”, shkruan “CNN”.

Vlerësimi i inteligjencës ka thënë se veprimet e Rusisë gjithashtu kanë për qëllim që t’i kufizojnë kapacitetet e Shteteve të Bashkuara  “për ta garantuar sigurinë në kontinentin evropian”.

Raporti i inteligjencës së Ukrainës vjen pas tri rundeve të bisedimeve diplomatike javën e kaluar mes Rusisë dhe Perëndimit, të cilat u zhvilluan me qëllim të lehtësimit të krizës rreth Ukrainës, por të cilat nuk prodhuan ndonjë zgjidhje.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri Albin Kurti, ka thënë të mërkurën në një konferencë…