Raportohet për 47 të vdekur dhe mbi 100 bllokuar nga shembja e një miniere ilegale ari në Venezuelë

21 shkurt 2024 | 20:57

Dhjetëra persona dyshohet të kenë vdekur pasi një minierë e paligjshme ari në qytetin venezuelian të La Paragua u shemb, sipas kryetarit të bashkisë së qytetit, Yorgi Arciniega.

Sipas vlerësimeve të deritanishme, dhjetëra njerëz janë vrarë dhe shumë të tjerë janë ende të bllokuar në minierën e shembur.

Por për shkak të largësisë së rajonit, në shtetin juglindor të Bolivarit, ka raporte kontradiktore për shkallën e incidentit, tha Arciniega për CNN në një lidhje telefonike.

Ekipet e ndihmës dhe punëtorët e shpëtimit janë dërguar në zonën ku ndodhet miniera, e quajtur Bulla Loca, tha kryebashkiaku.

Jozyrtarisht, në rrjetet sociale raportohet për 47 viktima dhe mbi 100 të tjetrë të bllokuar në minierë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Detektivët kanë publikuar një imazh të një burri që u…