Rënia e trishtueshme e Federerit, jashtë topdhjetëshes

13 tetor 17:29

Roger Federer nuk do të jetë në topdhjetëshen e ATP javën e ardhshme për herë të parë që nga janari 2017. Zvicerani ka marrë pjesë në vetëm gjashtë turne në dy vjetët e fundit dhe i është nënshtruar përsëri një operacioni në gju pas Wimbledonit.

Në Wimbledon, në setin e fundit të luajtur deri më tani, u mposht 6-0 nga polaku Hubert Hurkacz me këtë të fundit që me suksesin i tij në Indian Wells ndaj Frances Tiafoe e ka zbritur Federerin praktikisht në vendin e 11 në klasifikimin botëror. Është një shenjë tjetër e një epoke që po përfundon dhe, siç ndodh shpesh në këto raste, gëzimi për ta jetuar bashkëjeton me nostalgjinë për atë që humbet.

Për ta besuar duhet të dëgjosh Valentino Rossin, që konsiderohet një model në sport, i cili ka rrëfyer “paranojën” e tij para garës së fundit të sezonit në MotoGP të sezonit, që do të shënojë lamtumirën e tij nga Kampionati Botëror. Federeri, i cili hyri për herë të parë në top-10 në maj të vitit 2002, mbeti në këtë grup elite për gjithsej 968 javë, nga të cilat 734 radhazi, nga 14 tetori 2002 deri më 6 nëntor 2016. Askush nuk ka mundur të qëndrojë për një periudhë kaq të gjatë në top-10.

Në vendin e dytë në këtë renditje është Rafa Nadal. Tenisti nga Mallorca do të nisë të hënën javën e tij të 839 mes 10 më të mirëve të botës. Spanjolli ka 2 350 pikë avantazh ndaj Federerit, por nga tani deri në fund të sezonit ai do të humbasë 940 pikë. Dhe ai nuk do të kthehet në fushë para vitit 2022.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kuvendi Komunal i Prizrenit të mërkurën ka diskutuar për buxhetin…