Rrëzohet një aeroplan në Teheran, vdesin 15 persona

14 janar 11:05

Një aeroplan për dërgesa është rrëzuar afër kryeqytetit iranian, Teheran, kanë raportuar mediet lokale.

Sipas agjencisë së lajmeve “Fars”, në bord kanë qenë 16 persona, derisa vetëm inxhinieri i fluturimit ka mbijetuar.

Ushtria iraniane ka thënë se aeroplani i tipit, “Boeing 707” ka qenë duke bartur mish nga Kirgizia dhe ka pasur ulje urgjente në Aeroportin Fath, afër qytetit Karaç, në lindje të Teheranit.

Aeroplani “është larguar nga pista gjatë uljes dhe është kapluar nga flakët pasi është përplasur me një mur në fund të pistës”, është thënë në një deklaratë.

Televizioni shtetëror ka shfaqur disa fotografi të tymit në zonën ku është rrëzuar aeroplani.

Ende nuk është bërë e ditur se në pronësi në kujt është aeroplani.

Televizioni shtetëror iranian ka raportuar se aeroplani i përket Kirgizisë, mirëpo një zëdhënëse e Aeroportit Manas, në afërsi të kryeqyteti Kirgiz, Bishkek, ka thënë se aeroplani i përket linjës iraniane Payam Air.

Sipas saj, aeroplani është rrëzuar në Iran, pasi është nisur nga Aeroporti Manas.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rrustem Mustafa, është paraqitur…