Rusia mund t’i ketë “manipuluar” provat në sulmin në Duma

16 prill 14:33

Rusia mund t’i ketë manipuluar me vendin ku ka ndodhur sulmi i dyshuar kimik në Duma të Sirisë, ka thënë i dërguar i ShBA-së në Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike.

Ai i ka bërë thirrje këtij organi që të dënojë përdorimin e vazhdueshëm të këtyre armëve.

Këto komente vijnë pas një takimi me dyer të mbyllura të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW), pas sulmit më 7 prill në Duma, ku u vranë dhjetëra persona.

“Ky këshill është vonuar që të dënojë Qeverinë siriane për përdorimin e armëve kimike”, ka thënë ambasadori amerikan, Kenneth Ward, raporton “Reuters”.

“Sipas mendimit tonë, rusët mund ta kenë vizituar vendngjarjen. Është shqetësuese pasi ata mund të kenë manipuluar provat, me qëllim që të pengojnë përpjekjet e misionit të OPCW për gjetjen e fakteve dhe për të kryer një hetim efektiv”, ka thënë ai.

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kanë kryer sulme ajrore të premten, në tri lokalcione ku dyshohet se ka pasur armë kimike.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se sulmet kanë kryer misionin, që ishte për të minuar përpjekjet e Qeverisë siriane për të prodhuar dhe përdorur armë kimike.

Inspektorët e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike do të vizitojnë vendin ku ndodhi sulmi në Duma, për të mbledhur prova, për të intervistuar dëshmitarët, me qëllim që të hetojnë nëse helmet e ndaluara janë përdorur në sulmin e 7 prillit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Përfaqësimi i Kosovës në Samitin e Bashkimit Evropian në Sofje…