Rusia tërhiqet nga marrëveshja për eksportin e grurit pas sulmeve në Krime

29 tetor 19:50

Sulmet ndaj anijeve në Krime gjatë natës kanë bërë që Rusia të pezullojë pjesëmarrjen në një marrëveshje për eksportin e grurit, Tass citoi ministrinë e mbrojtjes së Moskës.

Marrëveshja e ndërmjetësuar nga OKB-ja u nënshkrua në korrik dhe po lejonte dërgesat e drithit ukrainas të eksportoheshin nga portet e bllokuara.

“Duke marrë parasysh… aktin terrorist nga regjimi i Kievit me pjesëmarrjen e ekspertëve britanikë kundër anijeve të Flotës së Detit të Zi dhe anijeve civile të përfshira në sigurimin e ‘korridorit të grurit’, pala ruse pezullon pjesëmarrjen në zbatimin e marrëveshjeve për eksportin e produkteve bujqësore nga portet e Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të ministrisë.

Më herët tha se sulmet me dronë u zmbrapsën kryesisht, megjithëse një anije mori dëme të vogla.

Videot e mediave sociale pretendojnë të tregojnë zjarre dhe tym të zi në Gjirin e Sevastopolit.

Ministri rus i bujqësisë Dmitry Patrushev tha se vetëm 3 për qind e ushqimit të eksportuar sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar nga OKB-ja kishte shkuar në vendet më të varfra – dhe se Moska synon të furnizojë 500,000 ton grurë për këto kombe gjatë muajve të ardhshëm.

Të mërkurën, shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths tha se ishte “relativisht optimist” se marrëveshja do të zgjatej përtej mesit të nëntorit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ukraina ka kryer një sulm “masiv” me dronë në flotën…