Së paku 147 njerëz të vrarë nga luftimet në Libi

16 prill 11:20

Agjencia e shëndetësisë e Kombeve të Bashkuara tha se luftimet e vazhdueshme midis milicive rivale për kontrollin e kryeqytetit të Libisë, Tripoli, ka lënë së paku 147 njerëz të vrarë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) ka thënë se 614 njerëz janë plagosur po ashtu, prejse grupi i njohur si Ushtria Kombëtare e Libisë ka nisur një ofensivë të madhe ushtarake më 5 prill.

Misioni i OBSh-së në Libi u ka bërë thirrje të gjitha palëve që të ushtrojnë përmbajtje dhe të shmangin shkaktimin e dëmeve kolaterale në spitale, ambulanca dhe te punonjësit e shëndetësisë.

Mbi 18 000 njerëz janë zhvendosur nga luftimet, bënë të ditur Kombet e Bashkuara.

Libia është e ndarë midis qeverive rivale në lindje dhe perëndim, secila e mbështetur nga disa milici.

Luftimet e fundit kanë vënë përballë Ushtrinë Kombëtare të Libisë, të udhëhequr nga komandanti Khalifa Haftar, dhe milicitë e lidhura ngushtë me qeverinë në Tripoli, e cila mbështetet nga OKB-ja, raporton “Rel”.

Libia, vend i pasur me naftë në Afrikën e Veriut, është shkatërruar nga dhuna, paqëndrueshmëria politike dhe përpjekjet për pushtet qëkur sunduesi Muammar Gaddafi është rrëzuar nga pushteti dhe është vrarë në vitin 2011.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Së paku tetë njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë…