Shefi i OKB-së deklaron dëmin e pandemisë për të varfërit

12 tetor 08:09

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka folur për pabarazinë e vaksinave, për të cilën ai thotë se ka bërë që barra e pandemisë COVID-19 të ketë rënë në mënyrë disproporcionale mbi të varfrit.

Guterres i tha një paneli në Fondin Monetar Ndërkombëtar se solidariteti global kishte “munguar në veprim” dhe se njerëzit që jetonin në zona konflikti dhe shtete të varfëra po vuanin më keq nga të gjithë.

Ai tha se 100 milionë njerëz ishin detyruar në varfëri që nga fillimi i pandemisë dhe se katër miliardë njerëzve u mungon mbështetja sociale, kujdesi shëndetësor dhe mbrojtja e punës, shkruan euronews.

Një pabarazi e tillë, tha Guterres, “po krijonte një terren ushqyes për dhunën dhe konfliktin”.

Një çështje kryesore, tha shefi i OKB -së, ishte se ndërsa bota e zhvilluar kishte qasje në vaksina dhe kishte qenë në gjendje të vaksinonte popullsinë e tyre, kombet më të varfra ende nuk kishin atë që u nevojitej.

“Pabarazia e vaksinave është një zemërim moral që po dënon botën me miliona vdekje të tjera, dhe zgjat një ngadalësim ekonomik që mund të kushtojë triliona dollarë, duke goditur vendet më të varfra më të vështira nga të gjitha”, tha ai.

Ai u bëri thirrje kombeve të mbështesin strategjinë globale të vaksinimit të Organizatës Botërore të Shëndetit kundër COVID-19, e cila synon të vaksinojë 70 % të njërzëve në cdo vend të botës deri në vitin 2022.

“Në vendet e prekura nga kriza dhe konflikti, vaksinimi do të kërkojë investime të synuara në mekanizmat dhe kapacitetet e shpërndarjes lokale”, tha ai.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Arben Gashi i LDK-së ka kritikuar qeverisjen e Vetëvendosjes në…