Sot fillon Liga e Parë në basketboll

29 shtator 12:52

Sot (e enjte) fillon Liga e Parë e Meshkujve në basketboll, ku do të ketë disa ndeshje interesante.

Sfida e parë është mes Happy Dukagjinit dhe Gjakovës së Re, që ka hyrë nga Liga e Dytë. Drita, që edicionin e kaluar garoi në Superligë, do të përballet me Prishtinën e Re, që ishte mundur në “play-out” nga Rahoveci.

Takim interesant shihet edhe ndërmjet Boreas dhe Vushtrrisë. Të premten, skuadra prizrenase New Basket do të ndeshet me Marigona Hill Prishtina, ndërsa e fundit e kësaj xhiro është mes Istogut dhe Bora-s, kurse AS Prishtina do të pushojë në xhiron e parë.

Në fillim do të jenë 22 xhiro dhe më pas skuadrat do të përballen në bazë të sistemit të Bergerit dhe në fund do të jetë “play-off”, ku do të vendoset se cila skuadër do të hyjë në Superligë dhe cila do të jetë në “play-out”.

Liga e Parë – Java 1

E enjte
17:00 Happy Dukagjini-Gjakova e Re
19:00 Drita-Prishtina e Re
20:00 Borea-Vushtrria

E premte
16:00 New Basket-Marigona Hill Prishtina
19:00 Istogu-Bora
AS Prishtina pushon

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka thënë sot se do…