Takohen Thaçi e Daka, bisedojnë për zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen së shpejti

21 gusht 2019 | 12:12

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim kryetaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka.

Në këtë takim është biseduar për përgatitjet për organizmin e zgjedhjeve, pas paralajmërimit të partive politike parlamentare për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës, nesër me 22 gusht.

Presidenti Thaçi ka theksuar se menjëherë pas shpërndarjes së Kuvendit dhe pas dekretimit të datës së zgjedhjeve është e rëndësishme që të bëhen përgatitjet për të siguruar një proces fer dhe demokratik të zgjedhjeve.

“Duhet të bëhen të gjitha përgatitjet teknike, profesionale si dhe të sigurohen mjetet buxhetore për të organizuar një proces zgjedhor i cili përmbush kriteret më të larta demokratike”, ka shtuar presidenti Thaçi.

Ai ka thënë se edhe në këto zgjedhje duhet të ketë monitorim profesional nga organizata ndërkombëtare, organizata joqeveritare dhe mediet.

Nga ana tjetër, kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka thënë se tashmë kanë filluar të bëhen përgatitjet teknike për organizimin e zgjedhjeve demokratike në Kosovë, pas shpërndarjes së Kuvendit dhe pas dekretimit të datës së zgjedhjeve nga ana e presidentit.

/Epoka e re/ 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sot në ambientet e stadiumit “Fadil Vokrri” në Prishtinë është…