Thaçi: Konferenca e Rambujesë, fitorja e parë diplomatike e Kosovës

19 mars 2019 | 11:01

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Konferenca e Rambujësë ka qenë fitorja e parë diplomatike e Kosovës, e cila i ka hapur rrugë intervenimit të NATO-s.

Thaçi ka thënë se kjo konferencë është shndërruar në testament për shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

“Finalizimi i Konferencës së Rambujesë në Paris, 20 vjet më parë, ishte fitorja e parë diplomatike e Kosovës, e cila i hapi rrugë intervenimit ushtarak të NATO-s për të parandaluar spastrimin etnik në Kosovë. Kjo marrëveshje finalizoi procesin e çlirimit të Kosovës, i nisur nga sakrifica dhe lufta jonë. Ajo u shndërrua në testament për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Bashkimi i spektrit politik në atë kohë dhe besimi i palëkundur te Shtetet e Bashkuara të Amerikës e bëri të mundur arritjen e kësaj marrëveshjeje pas negociatave të vështira dhe rraskapitëse. Sot, si 20 vjet më parë, duhet të bashkohemi të gjithë për të jetësuar ëndrrën e radhës – anëtarësimin e Kosovës në BE, NATO dhe OKB”, ka shkruar Thaçi në llogarinë e vet në “Facebook”.

/Epoka e re/

Finalizimi i Konferencës së Rambujesë në Paris, 20 vjet më parë, ishte fitorja e parë diplomatike e Kosovës, e cila i…

Gepostet von Hashim Thaçi am Dienstag, 19. März 2019

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në Klinikën Emergjente të QKUK-së, ka pasur gjithsej 281 raste,…