Trump paditet lidhur me rastin e dokumenteve të klasifikuara

09 qershor 2023 | 08:32

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, është paditur për mënyrën se si i ka menaxhuar dokumentet e klasifikuara, pasi është larguar nga Shtëpia e Bardhë.

Trump, 76-vjeçar, përballet me shtatë akuza, përfshirë mbajtjen e paautorizuar të dokumenteve të klasifikuara, kanë thënë mediat amerikane.

Padia ndaj tij nuk është bërë ende publike.

Kjo është padia e dytë që rëndon ndaj Trumpit, dhe e para padi federale ndonjëherë për ish-president të ShBA-së.

Aktualisht Trump është duke bërë fushatë me synimin për të fituar edhe një mandat presidencial në Shtëpinë e Bardhë.

Ekspertë ligjorë besojnë se padia nuk do ta kufizojë mundësinë e Trumpit për të garuar sërish për president.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shoqëria LËVIZJA ka njoftuar se nesër (më 10 qershor) në…