Trump paralajmëron: ShBA do të bëjë 5 milionë teste në ditë

29 prill 09:53

Këto janë dy nga arsyet që SHBA kanë një numër kaq të lartë të rasteve të konfirmuara me koronavirus është popullata e madhe (rreth 330 milion), dhe numri i madh i testeve që po kryhen.

Siq dihet Shtetet e Bashkuara kanë kryer rreth 5.7 milion teste gjatë dy muajve të fundit sipas projektit të gjurmimit të Covid-19.

Kjo shifër tingëllon mjaft e lartë, por sipas të dhënave të botuara nga ‘Our World in Data’, SHBA kishte kryer 16.3 teste për 1.000 persona duke u renditur pas Italisë me 30.6 teste për 1.000 persona.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Klinika Infektive ka njoftuar sot se në klinikë janë të…