UEFA heton PSG-në

19 shtator 2023 | 15:52

Marrëdhëniet mes PSG-së dhe Katarit përfundojnë në radarët e UEFA-s. Siç raporton “L’Equipe”, transferimet e Marco Verratti, Abdou Diallo dhe Julian Draxler kanë ndezur alarmin në zyrat e organit më të lartë evropian të futbollit, i cili ka vendosur të hetojë marrëdhëniet mes klubit parisien dhe vendit të pasur të Lindjes së Mesme.

Këto transferime sollën 80 milionë euro në arkat e parisienëve. Kjo nuk është hera e parë për klubin parisien, në pronësi të fondit të investimeve “Qatar Sports Investments”, aktualisht pronar 100% i klubit transalpin, i cili tashmë ka pasur disa kontrata sponsorizimi me klubet e Katarit të bllokuara nga UEFA në të kaluarën (BeIN Sport, Qatar Tourism, Aspetar), pasi dy palët e përfshira rezultuan të lidhura drejtpërdrejt me njëra-tjetrën.

Një situatë e ngjashme me atë që ndodhi me transferimet e Verrattit dhe shokëve të tij të skuadrës, sipas organit me qendër në Nyon, që po heton afërsinë mes PSG-së dhe klubeve që kanë marrë kartonët e lojtarëve të përmendur më lart dhe të drejtën që lidhet me paraqitjet e tyre sportive.

Nëse kjo do të konfirmohej, skuadra e Luis Enrique do të përballej me një shkelje të “Fair Play Financiar”, me rrezikun e ngrirjes së transfertave të tre lojtarëve në klubet e Gadishullit Arabik. Bashkëpunëtorët e Nasser Al-Khelaïfi e mohuan menjëherë dijeninë, duke treguar në faqet e “L’Equipe” se si u kryen transferimet në emër të ligjshmërisë dhe transparencës, por politikat për futbollin arab nuk ndalen.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe…