Ushtarët rusë përleshen pranë një baze trajnimi

07 nëntor 08:41

Një video tregon disa trupa të mobilizuar rusë ‘të dehur’ në një përleshje një nga rastet e fundit të mos-disiplinës së madhe midis të rekrutuarve të presidentit rus Vladimir Putin.

Përleshja e përgjakshme në Omsk la një person me një lëndim të rëndë të dyshuar në kokë.

Rekrutët shkruan për të pirë vodka teksa prisnin të dërgoheshin në vijën e frontit në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

“Alkooli, përtacia dhe dënimi me të cilin përballen janë të gjithë faktorë që i shtyjnë të mobilizuarit në sjellje antisociale”, tha kanali Omsk_ogo në Telegram.

Policia u pa duke ndërhyrë në përleshjen në tregun Leninisky – pranë një baze të madhe trajnimi – duke kërkuar të rivendoste rendin.

Përleshja pason rebelime të shumta në ditët e fundit, derisa të mobilizuarit refuzuan të dërgoheshin në front ose protestuan pasi thuhet se u mashtruan për pagesat.

Në një javë të fundit, 2,500 burra të mobilizuar rusë në Kazan u përballën me një gjeneral ‘të dehur’ në një protestë për kushtet e kampit të tyre të stërvitjes dhe armëve të ndryshkura.

Burrat pretenduan se po trajtoheshin si ‘derra’.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Dje pati protestë në veri të vendin. E thirrur nga…