Si u manipulua numri i protestuesve dje në veri, videoja tregon të kundërtën

07 nëntor 08:38

Dje pati protestë në veri të vendin. E thirrur nga Lista Serbe, mediat dhe qarqet e ndryshme serbe, i dhanë jehonë të madhe numrin të pjesëmarrësve aty.

Por një video projektuese për numrin e saktë të pjesëmarrësve në protestë, tregon se aty nuk ishin edhe aq shumë serbë sa thuhej.

Sipas kësaj videoje të publikuar nga eksperti i sigurisë Agim Musliu, shiu ia mundësoi mediave serbe dhe Serbisë të manipulojnë me shifra.

Ky është statusi i tij:

Manipulimi me shifrat e protestave

Per ta fshehur numrin e vertete te protestuesve serbe, dje fati ishte me ta ne Mitrovice.

Shiu ua dha mundesine qe te rrine me rralle me njeri-tjetrin, e te duken normal.

Gjersa per 4 metra katror, siç shihet ne video jane 18-20 pjesemarres, ne kohe me shi, me ombrella hapur, ne te njejten hapesire qendrojne 4-6 pjesemarres.

Sipas llogaritjeve, i bie qe nese ne protesta te sotme, mediat me pro-pushtetit kane thene se jane 10.000 protestues, atehere ne protesten e sotme ne Mitrovice kane qene afer 1.000. ASNJE ME SHUME!

Edhe Blerim Vela, shef i kabinetit të presidentes Vjosa Osmani, ka thënë se serbët nuk e kanë mbështetur masivisht protestën e Listës Serbe të mbajtur të dielën në Veri.

Ai ka thënë se kudo njerëzit në Kosovë duan paqe, poqë këtë nuk po e dëshiron dhe regjimi i Vuçiqit.

“Serbët lokalë të Kosovës nuk i bashkohen masivisht protestës së organizuar nga #Serbia në veri të Mitrovicës. Është e qartë se njerëzit atje, si kudo në #Kosovë, duan paqe dhe prosperitet për familjet e tyre, dhe jo dhunë. Ata nuk duan të jenë mish topash për regjimin e Vuçiqit”, ka shkruar Vela në Facebook.

Por të kundertën po e pretendon drejtori i së ashtuquajturës “Zyre për Kosovën”, në Qeverinë e Serbisë.

Përmes një postimi në Facebook, Petkoviq ka thënë se 10 mijë serbë kanë qenë në protestë.

Nuk ka njoftim zyrtar për numrin e pjesëmarrësve.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Aktori kosovar Çun Lajçi është kërcënuar. Ai ka pranuar disa…