Veseli shpreh interesim për intensifikimin e marrëdhënieve ndërparlamentare me Slloveninë

13 mars 14:00

Edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Karl Erjavec, me të cilin ka diskutuar për raportet e shkëlqyera ndërmjet të dyja vendeve dhe mundësitë e avancimit të tyre në shumë fusha, veçanërisht në sferën ekonomike.

Veseli e ka njoftuar kryediplomatin slloven për zhvillimet në Kosovë dhe në Kuvendin, me fokus në agjendën evropiane si prioritet nacional.

Kryeparlamentari Veseli e ka falënderuar ministrin Erjavec për kontributin e vazhdueshëm të Sllovenisë në drejtim të fuqizimit të shtetësisë së Kosovës, zhvillimit ekonomik, si dhe për përkrahjen në rrugën e integrimeve euroatlantike.

Veseli ka theksuar nevojën e intensifikimit të mëtejmë të marrëdhënieve ndërparlamentare dhe vazhdimit të përkrahjes së Lubjanës zyrtare për Kosovën edhe në të ardhmen.

Kurse ministri i jashtëm slloven, Karl Erjavec, ka bërë me dije se mbështetja e Sllovenisë për Kosovën nuk do të mungojë, si në sektorin ekonomik, ashtu edhe në realizimin sa më të suksesshëm të procesit të integrimeve dhe anëtarësimit në organizatat ndërkombëtare.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme, Behgjet…