Wales bëhet shteti i parë në Mbretërinë e Bashkuar që ndalon pirjen e duhanit jashtë

29 maj 23:25

Wales do të bëhet shteti i parë në Mbretërinë e Bashkuar që do të ndaloj pirjen e duhanit jashtë.

Ky shtet do të zgjeroj ndalesën për pirje të duhanit për spitale, shkolla e fusha të lojërave nga vera e 2019-ës, transmeton koha.net.

Qeveria e Welsit ka thënë se kjo lëvizje “do t’i mbrojë njerëzit që s’e pinë duhanin nga duhanpirësit” e do ta bëjë “jo normal” duhanin për fëmijë e njerëzit e rinj.

Sekretari i shëndetësisë, Vaughan Gething ka thënë: Ky është edhe një hap tjetër drejt ‘jo normalizimit’ të pirjes së duhanit në Wales”.

Duhanpirja shkakton 5,450 vdekje për çdo vit në Wales.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti, Hashim Thaçi dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, janë…