Xhandarmëria serbe ndalon në kufi deputetin nga Kosova

08 dhjetor 2018 | 22:16

Kuvendi i Republikës së Kosovës me shqetësim të thellë ka pranuar lajmin për ndalimin e sotëm të deputetit të tij, Sllobodan Petroviq, nga ana e xhandarmërisë së Serbisë, në pikën kufitare në Merdare.

Deputeti Petroviq ishte duke udhëtuar në një vizitë familjare në Serbi (përkatësisht te motra e tij), në momentin kur është ndaluar (rreth orës 11:30) dhe intervistuar nga ana e xhandarmërisë serbe.

Deputeti i katër legjislaturave të Kuvendit, njëherësh ish-nënkryetar i tij, Sllobodan Petroviq, është liruar pas katër orë mbajtjeje dhe maltretimi nga ana e organeve serbe të sigurisë.

Kuvendi i Republikës së Kosovës dënon ashpër ndalimin e deputetit të tij, duke e konsideruar atë akt të ulët dhe të papranueshëm.

Kuvendi i Republikës së Kosovës kërkon nga udhëheqja e Parlamentit të Serbisë që të distancohet dhe të dënojë rastin, i cili, si i tillë, paraqet shkelje flagrante të të drejtave të njeriut e të lëvizje​s së lirë. Poashtu reagon edhe Qeveria e Kosovës për këtë gjest të ultë të shtetit serb, ndaj një deputeti të Kosovës e që në këtë rast deputeti Petroviq vjen nga komuniteti serb.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nën patronatin e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim…