Xhudo mësoi shortin për Lojërat Evropiane

21 qershor 2019 | 23:17

Ekipi i xhudos ka mësuar sot shortin për garat e Lojërave të dyta Evropiane “Minsk 2019”.

Kampionia Olimpike, Majlinda Kelmendi në kategorinë deri në 52 kilogramë, rrethin e parë e kalon pa luftë, ndërsa në rrethin e dytë takohet me fituesen e çiftit: Fabienne Kocher (Zvicër) – Reka Pupp (Hungari).

Edhe kampionia e Evropës, Nora Gjakova, në kategorinë deri në 57 kilogramë, rrethin e parë e kalon pa luftë, ndërsa në të dytin pret fituesen e çiftit, Ulyana Minenkova (Bjellorusi) – Priscilla Gneto (Francë).

Si Majlinda, ashtu edhe Nora do të garojnë të shtunën. Kategoritë e tyre i nisin garat në ora 9:45 dhe 10:00 me kohën tonë lokale.

Distria Krasniqi, pavarësisht se ndodhet në short, nuk do të garojë për shkaqe shëndetësore.
Kampioni i Evropës (U-23), Akil Gjakova (kategoria -73 kg), po ashtu kalon rrethin e parë pa luftë, ndërsa në të dytin pret fituesin e çiftit Malik Umayev (Belgjikë)– Vadzim Shoka (Bjellorusi). Akili garon të dielën.

Xhudistja e fundit, Loriana Kuka (kategoria -78 kg), në rrethin e dytë (të parin e kaloi pa luftë), takohet me Katie-Jemina Yeats Brown të Britanisë së Madhe. Loriana garon të hënën.
Sipas trajnerit të tyre, Driton Kuka, shortin më të vështirë e ka Nora Gjakova.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka reaguar për…