Zaevi dhe Ahmeti mohojnë të ketë krizë brenda koalicionit qeverisës

27 shkurt 2019 | 09:10

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, sot do të bisedojnë për kandidatin konsensual për president të shtetit ndërsa kanë përjashtuar mundësinë e një përkeqësimi të raporteve brenda koalicionit qeverisës pas dështimit të Kuvendit për t’i hequr imunitetin ish kryeparlamentarit, Trajko Veljanovski.

“Jam i mendimit që kjo çështje do të marrë epilog”, ka deklaruar kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, pas takimit që kishte në Shkup me zëvëndësministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Genti Cakaj, transmeton “Rel”.

Duke komentuar deklarimet e zyrtarëve të LSDM-së se qeveria mund të funksionoj edhe pa BDI-në si pjesë e ekzekutivit, Ahmeti ka thënë se nuk beson se një qëndrim i tillë është edhe kësaj partie ndërsa ka theksuar se Maqedonia e Veriut ndodhet para sfidave të rëndësishme andaj edhe nuk ka nevojë për kriza të reja.

Ndërkohë, kryeministri Zoran Zaev, njëherit kryetar i LSDM-së, para mbledhjes së kryesisë së partisë të martën në mbrëmje ka thënë se beson në kapërcimin e gjendjes së krijuar me imunitetin e Veljanovskit, por ka kërkuar përgjegjësi për mos heqjen e mandatit. 

Zaev gjithashtu ka thekuar se BDI-ja do të jetë pjesë e qeverisë pasi pa këtë parti shumica parlamentare nuk ka numrin e nevojshme të votave për mbijetesën e qeverisë.

Përlasjet mes LSDM-së dhe BDI-së pasuan vendimin e kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi për të mos vënë në votim heqjen e imunitetit të Veljanovskit i cili së bashku me katër zyrtarë të tjerë, përfshirë edhe ish kryeministrin,Nikolla Gruevski dyshohen si organizator të ngjarjeve të dhunshme në Kuvend, më 27 prill 2018.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Jonuz Salihaj, ish-drejtori i Arsimit në komunën e Prishtinës, ka…